من کیستم ؟!!

نازنین و آرش در سیدنی استرالیا زندگی می کنند و درس می خوانند. آن ها چندی قبل برای بازدید از نمایشگاه هنر امریکای لاتین به موزه ی هنرهای معاصر سیدنی می روند و در یکی از گالری ها، بعد از دیدن تعدادی از مجسمه های یک هنرمند برزیلی، به قابی می رسند که بر پشت آن نوشته شده : "من کیستم..."، نازنین و آرش به تصور دیدن تصویر مجسمه ساز، بوم را دور می زنند اما با عکسی از کتابخانه ی شخصی او روبرو می شوند... که یعنی فضای ذهنی من با تأثیر گرفتن از این ها شکل گرفته است. این تابلو آرش را به صرافت طراحی دوباره ی یک بازی قدیمی اما جذاب می اندازد: باز دیدن کتابخانه، انتخاب ده کتابی که بیشترین تأثیر را بر ما گذاشته اند و شرح این تأثیر برای دیگران با این هدف که به شناخت بیشتری از یک دیگر برسیم و با کتاب های خوبی که هنوز نخوانده ایم آشنا شویم...

به روایت توکا نیستانی

مطلب جالب بود ؛ آنقدر که اجازه درج آنرا در اینجا بگیرم ... شاید کتابهایی که در طول این مدت خوانده ام زیاد باشد اما بعضی از آنها در زندگی من تأثیر گذار بود و منظورم در این پست همان کتابهاست :

1 – سو وشون – بانو سیمین دانشور

اگر بارها و بارها این کتاب را بخوانم باز هم با زری می گریم ؛ برمرگ یوسفی که شبانه دفن شد .

2- دیوید کاپرفیلد – چارلز دیکنز – ترجمه ی مسعود رجب نیا

چارلز دیکنز را با کتاب اولیور تویست و فیلم ارزوهای بزرگ شناختم اما حلاوتی که هنگام خواندن دیوید کاپرفیلد حس کردم چیز دیگری بود

3- سمفونی مردگان – عباس معروفی

اینکه کتابی را بخرم بی پیش زمینه ذهنی از نوع نگارش داستان نویس همیشه پشت مرا لرزانده ؛ اما سمفونی مردگان از همان موومان یکم عباس معروفی را برایم تبدیل به یکی از محبوبترین نویسندگان ایرانی کرد

4 – گزیده اشعار احمد شاملو

شاملو اولین شاعری بود که سپید را به من شناساند و حتی صدای محکم و جذابش هم برایم افتخار آفرین است

5- بیگانه – آلبرکامو – ترجمه ی لیلی گلستان

مورسو نمونه ی انسانهایی است که با هر اتفاقی با بی اعتنایی برخورد می کنند . شخصیت مورسو بی آنکه تلاشی برای نجات خودش از مخمصه ای که در آن افتاده است نماید برایم شگفت انگیز و جالب بود ..!

6- مسخ – فرانتس کافکا – ترجمه ی صادق هدایت

چقدر دلم برای گرگوار سامسا سوخت ... کافکا چه زیبا سرنوشت محتوم مارا به تصویر کشانده بود . همان که تا دیروز تو را دوست داشت ؛ امروز از تو متنفر است . آنکه به تو افتخار می کرد ؛ امروز از وجودت شرمگین ....!

7- بار دیگر شهری که دوست می داشتم – نادر ابراهیمی

بار دیگر مردی که دوست می داشتم خودش را و آثارش را ... بخواب هلیا ! دود چشمانت را آزار می دهد ...

8- قدیس – گابریل گارسیا مارگز

یکی از بهترین مجموعه داستانهایی که از مارکز جمع آوری شده همین کتاب است ... از  تابستان خوش خانم فوربس  و ماریا دس پراسس بیشتر تعریف کنم ... اشکالی که ندارد؟

9- آئورا – کارلوس فوئنتس

اینکه آئورا از اول تو را به یاد آرزوهای بزرگ چارلز دیکنز می اندازد و بعد چهره عوض می کند تا یک اثر بی همتا شود به کنار و نیمه ی دوم کتاب که با عنوان "چگونه آئورا را نوشتم "ماجرایی جداگانه است ! این کتاب تو را مثل یک مشت زن حرفه ای اول خوب گول می زند و بعد با ضربات حساب شده و سریع تسلیمت می کند .

10- زن فرودگاه فرانکفورت – منیرو روانی پور

در کل داستانهای کوتاه منیروی عزیز را بیشتر از رمانهایش می پسندم و این مجموعه برایم فوق العاده جالب بود

 

٠٠٠حالا بگویید ؛ شما کی هستید ؟

 

/ 70 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سیدمصطفی میرعبدالله

سلام! از هوای بهاری وبلاگت ریه هایم را پر کردم.ممنونم از این همه لحظه های قشنگ ! حالا تو نیز دست حوصله ات را بگیر و به میهمانی کلمات من بیا ! چشم روشنی لازم نیست نور چشمی من !

شبنمکده

در ميان مردمي که مرده اند در ميان مردمي که توي قبر عاشق زنان مرده مي شوند زندگي سعادتي است [گل]

شبنمکده

در ميان مردمي که مرده اند در ميان مردمي که توي قبر عاشق زنان مرده مي شوند زندگي سعادتي است [گل]

زهرا آسیابانی

زنگ ها به صدا در آمدند . . . در میان چشم های تو در میان دست های من یا علی

((فردین))

سلام... بعد از چند ماه غیبت با "خلسه و ..." برگشتم... و به روزم با 5 تایی ها... بخش فیلم : 5 فیلمی که همیشه پشنهاد تماشایشان را می دهم... بخش کتاب: 5 کتابی که همیشه پیشنهاد خواندنشان را می دهم... بخش دکلمه و شعر خوانی: 5 دکلمه از 5 شاعر وبلاگنویس که قطعا می شناسیدشان(سید مهدی موسوی،آرش معدنی پور و ... ) بخش موسیقی: 5 قطعه ی فوق العاده ی آناتما و بخش شعر: با یک شعر تازه... قابل بدونید و سری بزنید،در غیر اینصورت بابت اشغال فضا حلال کنید... (نکته: دوستان قدیمی لطف کنند آدرس جدید را در لینک ها اصلاح کنند و دوستان جدید اگر مایل به تبادل لینک بودند اطلاع دهند)

صدیقه حسینی

دوست عزیز سلام!خسته نباشید... با افتخار به غزلگیجه هایم لینک شدین.... همیشه هایتان موفق!